Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

BERES TRINELL PRO FILMTABLETTA 20X BUB

1.665 Ft
Menny.:db
Cikkszám: 5997207713503
Elérhetőség: Utolsó 3 db raktáron
Átlagos értékelés: Nem értékelt
Gyártó: Béres Gyógyszergyár Zrt.

Leírás és Paraméterek

Betegtájékoztató

Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára Béres Trinell Pro filmtabletta paracetamol, propifenazon, koffein Mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz. Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. - Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet. - További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez. - Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. - Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármely lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont. - Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha tünetei 3 napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak. A betegtájékoztató tartalma: 1. Milyen típusú gyógyszer a Béres Trinell Pro filmtabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható? 2. Tudnivalók a Béres Trinell Pro filmtabletta szedése előtt 3. Hogyan kell alkalmazni a Béres Trinell Pro filmtablettát? 4. Lehetséges mellékhatások 5. Hogyan kell a Béres Trinell Pro filmtablettát tárolni? 6. A csomagolás tartalma és egyéb információk 1. Milyen típusú gyógyszer a Béres Trinell Pro filmtabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható? A Béres Trinell Pro láz és fájdalomcsillapító készítmény, szedése javasolt enyhe-középsúlyos fájdalom pl. menstruációs fájdalom, fejfájás, migrén, fogfájás, reumás fájdalom, műtéteket követő fájdalom enyhítésére, illetve meghűlés okozta fájdalom és láz csillapítására. 2. Tudnivalók a Béres Trinell Pro filmtabletta szedése előtt Ne szedje a Béres Trinell Pro filmtablettát - egyéb láz és fájdalomcsillapító (fenilbutazont, acetilszalicilsavat, pirazolont, vagy hasonló vegyületeket pl: fenazont, propifenazont, aminofenazont, metamizolt tartalmazó) gyógyszerekkel - a készítmény bármely összetevőjével szembeni túlérzékenység esetén - örökletes glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-enzimhiányban - súlyos máj- és/vagy vesebetegség esetén - porfirin-anyagcserezavar (porfíria) esetén - alacsony fehérvérsejtszám esetén - túlzott vagy krónikus alkoholfogyasztás esetén - 12 éves kor alatt Figyelmeztetések és óvintézkedések Ha asztmás, fájdalomcsillapítóra vagy reuma elleni szerre túlérzékeny, ha más betegségben vagy allergiában szenved, a Béres Trinell Pro filmtabletta szedése előtt kérje ki orvosa véleményét. A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes". Gyermekek A készítmény 12 éves kor alatt nem alkalmazható. Egyéb gyógyszerek és a Béres Trinell Pro filmtabletta Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is. Az együtt szedett készítmények egymás hatását befolyásolhatják. Altatószer, a gyomor ürülését befolyásoló készítmény (metoklopramid), antibiotikum (kloramfenikol), allergia elleni készítmény, véralvadásgátló, fogamzásgátló szer egyidejű szedése előtt forduljon kezelőorvosához. A Béres Trinell Pro filmtabletta bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal A gyógyszer szedése alatt az alkohol fogyasztása kerülendő. Terhesség és szoptatás Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével. Terhes anyák a készítményt ne szedjék a terhesség első 3 hónapjában, ill. utolsó hat hetében. Egyéb időszakban a gyógyszer szedése előtt konzultáljon kezelőorvosával! A készítmény szedése a szoptatás időszakában nem ajánlott. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. 3. Hogyan kell alkalmazni a Béres Trinell Pro filmtablettát? Ezt a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. A készítmény szokásos adagja: Felnőtteknek a fájdalom erősségétől függően egyszeri adagja 1 db filmtabletta. Szükség esetén az egyszeri adag 24 órán belül háromszor ismételhető. Egy filmtabletta bevétele után újabb filmtablettát legalább 4 óra elteltével szabad bevenni. A napi maximális adag 4 filmtabletta. Alkalmazása gyermekeknél A készítmény 12 éves kor alatt nem alkalmazható. Fájdalom esetén a tablettát bőséges folyadékkal (pl. víz, tea, gyümölcslé stb.) kell bevenni. A bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza. Ne szedje a gyógyszert az adagolásban megadottnál nagyobb adagban, valamint orvosi utasítás nélkül egy hétnél hosszabb ideig. Ha három napnál tovább láza vagy fájdalma van, forduljon orvoshoz. Ha az előírtnál több Béres Trinell Pro filmtablettát vett be Akár véletlenül túladagolta, vagy akár tudatos túladagolás gyanúja merül fel, a készítmény alkalmazását be kell szüntetni és a kezelőorvost, vagy az orvosi ügyeletet azonnal értesíteni kell. Amennyiben nem tudja elérni kezelőorvosát, keresse fel a legközelebbi kórházat és vigye magával a készítmény dobozát! Nagy adag tartós alkalmazása súlyos, visszafordíthatatlan májkárosodást és a vesefunkció romlását okozhatja. A paracetamol-túladagolás tünetei: hányinger, hányás, étvágytalanság, rossz közérzet, hasi fájdalom. A túladagolás halálhoz vezető májkárosodást okozhat. A koffein-túladagolás tünetei: izgatottság, remegés, fülzúgás, szívritmus zavarok. Ha elfelejtette bevenni a Béres Trinell Pro filmtablettát Amint eszébe jut, pótolja az elmaradt adagot, kivéve, ha a következő esedékes adagig 4 óránál kevesebb idő van hátra. Utána folytassa a megkezdett módon a gyógyszerelést. Semmiképpen ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott filmtabletta pótlására. Ha idő előtt abbahagyja a gyógyszer szedését A kezelés megszakításakor általában semmilyen káros hatás nem jelentkezik. Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét. 4. Lehetséges mellékhatások Mint minden gyógyszer, így a Béres Trinell Pro filmtabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. A Béres Trinell Pro filmtabletta mellékhatásai előfordulási gyakoriságuk szerint a következő csoportokba sorolhatók: Ritka: 1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet. Nagyon ritka: 10 000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet. Nem ismert: a gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg. Ritkán: allergiás jelenségek, bőrreakciók (csalánkiütés, bőrviszketés) felléphetnek. Nagyon ritkán: az arra érzékenyeknél légzési (nehézlégzés, asztma) és keringési rendszerrel kapcsolatos problémák jelentkezhetnek. Nem ismert gyakorisággal: súlyos túlérzékenységi reakció (anafilaxiás sokk) fordulhat elő. Ritkán: vérképzőszervi eltérések (pl. a vérkép össz-sejtszám csökkenése, vörösvérsejtszám csökkenése, fehérvérsejtszám csökkenése), gyomor-bél csatorna fokozott izgalma, szívdobogásérzés, fokozott idegingerlékenység fordulhat elő. Túladagolás okozta tünetek - máj- veseelégtelenség, központi idegrendszeri panaszok - csak az előirt napi dózis sokszorosát meghaladó mennyiség használata esetén jelentkezhetnek. Mellékhatások bejelentése Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül. A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban. 5. Hogyan kell a Béres Trinell Pro filmtablettát tárolni? Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó! A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne szedje a Béres Trinell Pro filmtablettát. Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét. 6. A csomagolás tartalma és egyéb információk Mit tartalmaz a Béres Trinell Pro filmtabletta? - A készítmény hatóanyagai: 500 mg paracetamol, 300 mg propifenazon, 75 mg koffein filmtablettánként. - Egyéb összetevők: Tablettamag: vízmentes kolloid szilícium-dioxid, talkum, magnézium-sztearát, karboximetil-keményítő-nátrium (A típus), vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát, hidroxipropilcellulóz, mikrokristályos cellulóz. Filmbevonat: hipromellóz (E 464), mikrokristályos cellulóz (E 460), makrogol-sztearát (E 431), titán-dioxid (E 171). Milyen a Béres Trinell Pro filmtabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás? 4 db, 10 db, 20 db fehér színű, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott filmtabletta színtelen, átlátszó műanyag/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba. A forgalomba hozatali engedély jogosultja: Béres Gyógyszergyár Zrt., 1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4. Tel.: +36-1-430-5500 Fax: +36-1-250-7251 E-levél: info@beres.hu Gyártó: Béres Gyógyszergyár Zrt., 5000 Szolnok, Nagysándor József út 39. OGYI-T-9400/01 4x Béres Trinell Pro filmtabletta OGYI-T-9400/02 10x Béres Trinell Pro filmtabletta OGYI-T-9400/03 20x Béres Trinell Pro filmtabletta A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2019. július. 2 OGYÉI/27548/2019

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL 500,0 mg paracetamol, (520,8 mg 96% paracetamol formájában), 300,0 mg propifenazon, 75,0 mg koffein filmtablettánként. A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.

Javallat

4.1 Terápiás javallatok Enyhe-középsúlyos fájdalom, pl. menstruációs fájdalom, fejfájás, migrén, fogfájás, reumás fájdalom, műtéteket követő fájdalom enyhítése, illetve meghűlés okozta fájdalom és láz csillapítása.

Segédanyag

6.1 Segédanyagok felsorolása Tabletta-mag: vízmentes kolloid szilícium-dioxid, talkum, magnézium-sztearát, karboximetil-keményítő-nátrium (A típus), kalcium-hidrogén-foszfát, hidroxipropilcellulóz, mikrokristályos cellulóz, povidon. Filmbevonat: hipromellóz (E 464), mikrokristályos cellulóz (E 460), makrogol-sztearát (E 431), titán-dioxid (E 171).

Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás Paracetamol: A terhes nőkre vonatkozó, nagy mennyiségű adat nem utal sem malformatiót előidéző, sem foetalis/neonatalis toxicitásra. A méhen belül paracetamol-expozícióban részesült gyermekek idegrendszeri fejlődésével foglalkozó epidemiológiai vizsgálatok eredményei nem egyértelműek. Amennyiben azt klinikailag szükségesnek tartják, a paracetamol adható terhesség alatt, de a legalacsonyabb hatásos adagban, a lehető legrövidebb ideig és a lehetséges legkisebb gyakorisággal kell alkalmazni. Propifenazon: állatkísérletek szerint nincsenek teratogén vagy embriotoxikus hatásai. Terhes nőknél való alkalmazásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat. Mivel a paracetamol és propifenazon kombináció hatásaira vonatkozó adatok terhes nőknél hiányoznak, terhesség alatt, különösen az első trimeszterben és az utolsó hat hétben (utóbbi esetben a prosztaglandin bioszintézis és a következményesen kialakuló szülésgátló hatás lehetősége miatt) csak abszolút indikáció esetén és kizárólag orvosi felügyelet mellett javasolt. Mivel a hatóanyag kiválasztódik az anyatejbe és a csecsemő enzimrendszere még éretlen, a tablettát szoptatás alatt nem ajánlott szedni.

Ellenőrzés dátuma

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA 2019. július 05. 2 OGYÉI/27548/2019

Gyógyszerforma

3. GYÓGYSZERFORMA Filmtabletta Fehér, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott filmtabletta. Törési felülete fehér színű. A bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza. 4. KLINIKAI JELLEMZŐK

Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK 5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok Farmaterápiás csoport: Egyéb fájdalom,- és lázcsillapítók. ATC kód: N02BE51 Az egyes komponensek fő farmakodinámiás hatásai az elsődleges indikáció - a fájdalomcsillapítás - szempontjából: 1) paracetamol: nem szelektív centrális ciklooxigenáz-gátló szer; 2) propifenazon: nem szelektív ciklooxigenáz-gátló szer; 3) koffein: kompetitív A1 és A2 adenozin-receptor-gátló szer; 3,5- cAMP foszfodieszteráz-gátló szer. 5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok Az egyes komponensek fő farmakokinetikai tulajdonságai: Felszívódás: mindhárom összetevő gyorsan és szinte teljes mértékben felszívódik a gyomor-bélrendszerből. Transzport: változóan, nem kiemelten jelentős mértékben - paracetamol: kb.25%, propifenazon: 10%, koffein: 25-36% - kötődnek szérumfehérjékhez. Biológiai hasznosulás - megoszlás: 1) Paracetamol: kb. 25%-os first-pass effektus; megoszlási térfogat: 0,95 l/kg; szájon át történő alkalmazást követően csúcs-plazmakoncentrációt kb. 30-60 perc múlva éri el, eliminációs T 1/2 kb. 2-4 óra. Metabolizmus döntően a máj mikroszomális enzimrendszereiben történik, kb. 60% glükuronidáció és kb. 30% szulfátkonjugáció révén; kis mértékben keletkezik a szervezetben hatástalanított N-acetil-benzo-kinonimin. A terápiás és toxikus szérumkoncentrációk aránya kb. 1:10. 2) Propifenazon: szájon át történő alkalmazás során first-pass effektus kb. 25%, a megoszlási térfogat: 0,4 l/kg; a csúcs plazmakoncentrációt kb. 30-40 perc múlva éri el, csúcshatás kb. 90 perc múlva jelentkezik, eliminációs T1/2 kb. 2,1-2,4 óra. 3) Koffein: szájon át való alkalmazást követően csúcshatás 30-75 perc múlva jelentkezik, felnőttben a metabolizmus dózisfüggő, szaturációs jelleggel, az eliminációs T1/2 kb. 3-7 óra, egészséges egyénekben 4-5-szörös individuális eltérésekkel. Fő metabolitok a paraxantin (80%), a teobromin (10%) és a teofillin (4%). Megoszlási térfogata: 0,52-1,06 l/kg. Hatástanilag lényeges interakciók: a koffein fokozza a paracetamol AUC- és AUCM-, Cmax-, ill. csökkenti a clearance-értékét. Ezen kívül a paracetamol fokozza a propifenazon vérszintjét és megnyújtja annak eliminációs felezési idejét. Valamennyi, fentiekben említett hatás növeli a készítmény fájdalomcsillapító hatását. Kiválasztás: A paracetamol konjugációs termékei szinte teljes mértékben a vizeletben kerülnek kiválasztásra. Az intakt koffein, ill. metabolitjainak kb. 80-90%-a kerül a vizeletbe, az epeutakon keresztül mintegy 2-5 % választódik ki. A propifenazon kb. 1%-a marad változatlan formában, döntően két fő metabolit kerül a vizeletbe, az N-dezmetil-propifenazon és a hidroxi-metil-propifenazon. Valamennyi komponens metabolizmusa lényegesen csökken vese- ill. májelégtelenségben. 5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei Akut toxicitási vizsgálatok igazolják, hogy a készítmény hatóanyagai a javasolt dózisban messze alatta maradnak a toxikus dózistartománynak. Patkányokon végzett akut toxicitási vizsgálatok szerint orális adagolás esetén a paracetamol LD50 értéke 2400 mg/ttkg, a propifenazon LD50 értéke 860 mg/ttkg, és a koffein LD50 értéke 192 mg/ttkg. Krónikus toxicitási vizsgálatok patkányokon bizonyítják, hogy a Béres Trinell Pro filmtabletta hatóanyagainak külön-külön, illetve különböző kombinációban a gastrointestinalis, máj és vese toxicitása csak a terápiás dózis sokszorosának alkalmazása során jelentkezik. A rendelkezésre álló adatok alapján megállapítható, hogy a készítmény komponenseinek a maximális terápiás dózisban történő, hosszantartó adagolása nem eredményez toxikus mellékhatásokat. A reprodukciót és a fejlődést érintő toxicitást értékelő, jelenleg elfogadott standardokat követő, hagyományos vizsgálatok nem állnak rendelkezésre a paracetamolra.

Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése 4 db, 10 db, 20 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba. 6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani. Megjegyzés: kereszt nélküli Osztályozás: I. csoport Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN). 6.4 Különleges tárolási előírások Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. 6.3 Felhasználhatósági időtartam 3 év 7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA Béres Gyógyszergyár Zrt., 1037 Budapest, Mikoviny u. 2-4. 8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I) OGYI-T-9400/01 Béres Trinell Pro filmtabletta 4x OGYI-T-9400/02 Béres Trinell Pro filmtabletta 10x OGYI-T-9400/03 Béres Trinell Pro filmtabletta 20x 9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. április 20. A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009.május 11. 10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA 2019. július 05. 2 OGYÉI/27548/2019

Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók A lehetséges kölcsönhatásokat az egyedi összetevők határozzák meg, ezek a következők: 1) Paracetamol: * Az antacidok csökkenthetik és megnyújthatják a vegyület felszívódását. * Krónikus alkoholfogyasztás fokozhatja az paracetamol hepatotoxicitását a toxikus metabolit - a fenacetin - fokozott képzése révén (CYP2E1-indukció). * Más, szintén CYP2E1-induktor hasonló hatást fejthet ki, pl. karbamazepin, barbiturátok, izoniazid, INH, fenitoin, rifampicin, ritonavir stb. * A szulfinpirazon szintén fokozza a fenacetin képződést. * Az paracetamol csökkentheti a buszulfán clearance-ét. * Az paracetamol és egyéb NSAID együttes, tartós használata fokozza a toxikus nephropátia, ill. a vese- és hólyagrák rizikóját. * Acetilszalicilsav-tartalmú készítmény és paracetamol együttes használata fokozza a toxikus nephropathia kialakulásának rizikóját. * Kumarin vagy indandion típusú antikoagulánssal való tartós együttes használata fokozhatja az antikoaguláns hatását, ezért megfelelő laboratóriumi ellenőrzés alapján a dózis módosítása szükséges lehet. * Nagy adagokban az inzulin hatását gátolja. 2) koffein: * A koffein metabolizmusa döntően a hepatikus mikroszomális enzimek által történik (elsősorban CYP1A2), így az interakciók lehetőségét is ez határozza meg. A legfontosabbak a következők: 1. orális fogamzásgátlók (a koffein-clearance csökkentése); 2. antibiotikumok, pl. ciprofloxacin, enoxacin, norfloxacin, ofloxacin és eritromicin (a koffein-clearance csökkentése); 3. barbiturátok (a koffein csökkentheti a gyógyszer hipnotikus és görcsoldó hatását); 4. antiaritmikumok, pl. a mexiletin csökkenti a koffein clearancét kb. 50%-al; 5. ?-blokkolók: kölcsönösen gátolják egymás terápiás hatékonyságát; 6. lítium (a koffein fokozza a gyógyszer vizeletben való ürülését). 3) propifenazon: * Más ciklooxigenáz-gátlóval való együttes szedése nem javasolt a lehetséges közös mellékhatások (pl. gastrointestinalis eróziók) miatt. * Befolyásolhatja a véralvadás gátlók hatását. 6.2 Inkompatibilitások Nem értelmezhető.

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések A beteget tájékoztatni kell arról, hogy analgetikumot csak orvosi utasításra szabad hosszú ideig, rendszeresen szedni. A következő esetekben fokozott óvatosság (az adag csökkentése és/vagy az adagolási időköz növelése) szükséges: * beszűkült májfunkció (pl. krónikus alkoholfüggőség vagy hepatitis eseteiben); * beszűkült veseműködés; * Gilbert-szindróma (glükuronil-transzferáz-hiány okozta fluktuáló benignus sárgaság); * haematopoeticus diszfunkció. Alkalmazása során alkohol fogyasztása kerülendő. Paracetamol-tartalmú analgetikumok tartós szedése nagymértékű kumulációt okozhat, ami ritkán analgetikus nephropathiához és rendszerint irreverzibilis veseelégtelenséghez vezethet. Asztma, krónikus rhinitis, krónikus urticaria esetén, különösen, ha más gyulladáscsökkentő iránt is túlérzékenység áll fenn, fokozott óvatosság ajánlott. Arra érzékenyeknél beszámoltak néha propifenazon és paracetamol tartalmú készítményekkel összefüggő asztmás rohamokról és anafilaxiás sokkról. Egyes laborvizsgálatok eredményét befolyásolhatja, mint pl. szérum húgysav, heparin, teofillin-szintet, vizelet aminosav, és oxidáz-peroxidáz módszerrel végzett vércukorméréseket. Analgetikumok folyamatos szedése fejfájás kezelésére krónikus fejfájáshoz vezethet. Enyhe fokú máj-, ill. veseműködési zavar, ill. hypercalciuria esetén adagolása egyedi orvosi megfontolást igényel. A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes". 4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. 4.9 Túladagolás Paracetamol: túladagolás többnyire 6 g-ot meghaladó napi bevitel esetén jelentkezik. Túladagolásának legsúlyosabb következménye (felnőttekben 10 g feletti, gyermekekben 150 mg/ttkg mennyiség), a májelégtelenséghez, irreverzibilis májsejtnekrózishoz, májkómához, halálhoz vezető hepatotoxicitás 24-48 órával a bevételt követően jelentkezik. Potenciális májkárosodásra utal és a kezelés azonnali megindítását teszi szükségessé, ha a paracetamol plazmakoncentrációja a bevételt követően 4 órával eléri a 150 µg/ml-t, a bevételt követően 6 órával a 100 µg/ml-t, a bevételt követően 8 órával a 70 µg/ml-t, a bevételt követően 15 órával a 20 µg/ml-t, a bevételt követően 24 órával a 3,5 µg/ml-t. A túladagolás tünetei általában hányinger, hányás, étvágytalanság, hasi fájdalom, sápadtság képében jelentkeznek. A túladagolást okozó dózis bevételét követően 12-48 órán belül magas transzamináz-, bilirubin-értékek, hepatomegalia alakul ki és megnyúlik a protrombin-idő. A májkóma általában a bevételt követően 48 órán túl lép fel icterus, hypoglykaemia és véralvadási zavarok kíséretében. Terápia: hánytatás, tüneti kezelés, antidotumként az első 10 órán belül N-acetilcisztein adása (per os kezdő adag: 140 mg/ttkg, 8 óra után a fenntartó adag 70 mg/ttkg 4 óránként). Propifenazon: túladagolásának tünetei leggyakrabban hányás, vérnyomás-emelkedés, aluszékonyság, görcsök. Kezelésként hánytatás, gyomormosás, forszírozott diurézis alkalmazható. Súlyosabb túladagolás esetén ajánlott a beteg folyamatos megfigyelése, a vitális funkciók monitorozása. Görcsök esetén gyors hatású barbiturát, vagy diazepam adható i.v. Figyelem! Teofillin alkalmazása kerülendő, mert görcskeltő hatású lehet. Koffein: túladagolási tüneteket többnyire 1 g-ot meghaladó koffein mennyiség rövid időn belüli elfogyasztása okoz. Tünetek: agitáltság, fejfájás, nyugtalanság, szapora szívverés, tachypnoe, tremor, gyakori vizelés, görcsök. Kezelése tüneti: folyadék- és elektrolit-háztartás normalizálása, hánytatás, gyomormosás, aktív szén, görcsök esetén antikonvulzívum (diazepam, fenobarbitál, vagy fenitoin), kardiális tünetek esetén béta-blokkoló, stb.

Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek magadásra. A gyakorisági kategóriák: Ritka: (?1/10 000 -<1/1000) Nagyon ritka (<1/10 000) Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg) A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: Ritkán allergiás bőrreakciót (pl. urticaria, erythema) okozhat. Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: Nagyon ritkán előfordult túlérzékenységi reakció pruritus, erythema, urticaria, angioödéma, dyspnoe vagy asztma formájában, és nem ismert gyakorisággal beszámoltak anafilaktoid reakciókról, illetve anafilaxiás sokkról. Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek: Ritkán: paracetamollal és propifenazonnal összefüggő thrombocytopenia, leukopenia, agranulocytosis és pancytopenia előfordulhat. Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: Nem ismert gyakorisággal, napi többszöri bevétel esetén a koffein az arra érzékeny személyekben a gyomor-bél csatorna fokozott izgalmát válthatja ki. Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek: Nem ismert gyakorisággal, napi többszöri bevétel esetén a koffein az arra érzékeny személyekben palpitációt válthat ki. Idegrendszeri betegségek és tünetek: Nem ismert gyakorisággal, napi többszöri bevétel esetén a koffein az arra érzékeny személyekben fokozott központi idegrendszeri ingerlékenységet válthat ki. Máj- és epebetegségek illetve tünetek: A paracetamol nagy adagokban (főleg tartós alkalmazás esetén) toxikus, igen nagy adagokban letális májkárosodást (irreverzibilis májszöveti nekrózist) okozhat. Korai tünetek: étvágytalanság, hányinger, hányás, izzadás, általános gyengeség, rossz közérzet. Vese- és húgyúti betegségek és tünetek: Paracetamol tartalmú analgetikumok tartós szedése nagymértékű kumulációt okozhat, ami ritkán analgetikus nephropathiához és rendszerint irreverzibilis veseelégtelenséghez vezethet. Túladagolás okozta tünetek - máj- veseelégtelenség, központi idegrendszeri panaszok - csak az előirt napi dózis sokszorosát meghaladó mennyiség használata esetén jelentkezhetnek. Feltételezett mellékhatások bejelentése A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

Adagolás

4.2 Adagolás és az alkalmazás Adagolás Felnőttek egyszeri adagja 1 filmtabletta, amely szükség esetén 24 órán belül háromszor megismételhető. A maximális napi adag 4 filmtabletta, az egyes dózisok között legalább 4 óra teljen el. Gyermekek és serdülők A készítmény alkalmazása 12 éves kor alatti gyermekek esetében ellenjavallt (lásd 4.3. pont). Az alkalmazás módja Fájdalom esetén a tablettát bőséges folyadékkal (pl. víz, tea, gyümölcslé stb.) kell bevenni. A tablettán lévő bemetszés csak a széttörés elősegítésére szolgál, amennyiben nem tudja a gyógyszert egészben lenyelni.

Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok * krónikus, túlzott alkoholfogyasztás * pirazonokkal és hasonló vegyületekkel (fenazon, aminofenazon, metamizol) fenilbutazonnal és acetilszalicilsavval szembeni ismert túlérzékenység, * súlyos vese- és májelégtelenség, * granulocitopénia * kongenitális glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány (hemolitikus anémiával bizonyítva), * akut hepaticus porphyria, * 12 éves kor alatt.

Vélemények

Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!